Thomas Tuchel: Chelseas huvudtränare avfärdar kopplingar till Manchester United-jobbet och har “många skäl att stanna” | Fotbollsnyheter

Thomas Tuchel har avfärdat rykten om att han kan bli Manchester United-tränare och hävdar att han har “många skäl att stanna” i Chelsea trots klubbens problem utanför planen.

Den tyske huvudtränarens framtid på Stamford Bridge har ifrågasatts de senaste veckorna i kölvattnet av sanktioner mot den ryska ägaren Roman Abramovich, med Sky Sports-experten Jamie Carragher som leder uppmaningarna till United att göra ett drag för Tuchel.

Men Blues-chefen har upprepat sin önskan att stanna i klubben, som han hävdar ger honom “allt han behöver för att göra mig lycklig”.

“Faktiskt ingen reaktion alls [to the rumours]”, sa Tuchel på en presskonferens innan Chelseas kvartsfinal i FA-cupen i Middlesbrough. “Känner du mig mindre engagerad i klubben eller mindre involverad i klubben? Absolut inte.

“Jag har sagt många gånger att jag älskar att vara här och den här klubben har allt den behöver för att göra mig lycklig. Det finns inget behov. Vi har många skäl att stanna för tillfället.

Bild:
Thomas Tuchel firar efter Chelseas vinst mot Newcastle

“Jag gör mitt bästa och jag har känt stödet här i klubben sedan dag ett. Det gör att jag känner mig trygg och då gör jag mitt bästa för att spela min roll och driva saker framåt.”

Sky Sports Carragher ansåg att Manchester United borde ställa frågan om Tuchels tillgänglighet, eftersom Chelseas Premier League-rivaler letar efter ett alternativ efter Ralf Rangnicks interimistiska insats.

“Jag tror att det är realistiskt att om du är Manchester United varför skulle du inte ställa den frågan?” Carragher lade till. “Tyvärr med den situation som Chelsea befinner sig i kommer andra klubbar att titta på sin situation i termer av spelare eller managers framöver, det är vilddjurets natur.

“Han är en av de bästa tränarna i världsfotbollen och Manchester United letar efter ett mål, jag tror att han har kommit ut och sagt att han är engagerad i klubben och jag är säker på att det han har att säga.

Använd webbläsaren Chrome för en mer tillgänglig videospelare

Jamie Carragher säger att han tror att en Manchester United-flytt för Thomas Tuchel är realistisk med tanke på osäkerheten i Chelsea.

“Men det finns osäkra tider för Chelsea eftersom man inte vet vad ägandet kommer att bli mot slutet av säsongen.

“Han är till 100 procent den viktigaste personen du måste hålla på plats som ny ägare. När det gäller Thomas Tuchel har de en kille – och det är väldigt få av dem i världsfotbollen – som kan konkurrera med Jurgen Klopp och Pep Guardiola , oavsett om det är i den här ligan eller Champions League. Och de här tränarna är väldigt få och långt emellan just nu.”

Tuchel: Låt oss se vad som händer med nya ägare

Slutliga bud på Chelsea ska lämnas kl 21:00 på fredag ​​kväll, där Raine Group baserad i New York kontrollerar försäljningen av klubben för Abramovichs vägnar.

Bland 200 olika grupper har anmält intresse för klubben, men Tuchel hävdar att han kommer att försöka behålla den kultur som för närvarande finns i Chelsea, oavsett vem som efterträder Abramovich som ägare.

Chelsea-fans höll en banderoll för Roman Abramovich på Stamford Bridge i söndags
Bild:
Chelsea-fans höll en banderoll för Roman Abramovich på Stamford Bridge i söndags

“Jag är anställd och det är därför jag är redo att spela min roll och anpassa mig”, tillade Tuchel. “Låt oss se vad som kommer. Det är osäkra tider och osäkerhet kan skapa för vissa människor rädsla och det är helt normalt.

“Men vi kan också lita på det vi har i klubbens kultur och det vi har här i Cobham och kvaliteten på gruppen. Vi kan lita på det och lita på ett bra resultat. Vi förblir positiva och förhoppningsvis kommer det att komma så här. [the new owners] älskar att vinna, det skulle vara ett stort plus.”

Läget inför Chelsea bjuder på deadline

  • Familjen Ricketts: Den amerikanska familjen som äger Chicago Cubs. Det är viktigt att de backas upp av Ken Griffin, som är en hedgefondsmiljardär och vi har fått veta att han är nästan tre gånger så rik som Roman Abramovich. Han är också den enskilt rikaste individen som vi känner till för tillfället som är intresserad av att köpa Chelsea.
  • Sir Martin Broughton: Det finns ett annat bud som leds av Sir Martin Broughton. Han är en tidigare ordförande för British Airways, en tidigare ordförande i Liverpool som var starkt involverad när Liverpool togs över av Fenway Sports Group. Han är en långvarig Chelsea-supporter och han har slagit sig ihop med Lord Coe, en annan långvarig Chelsea-supporter. Lord Coe sa på onsdagskvällen att Broughton är rätt man att leda Chelsea in i framtiden och även deras konsortium backas upp av den amerikanske finansmannen Michael Klein.
  • Nick Candy: Ett annat bud som är mycket intressant är ett som involverar en annan livslång Chelsea-supporter. Han backas upp av Gianluca Vialli, som såklart spelade för Chelsea. Vialli har nu ett företag som heter Tifosy Capital. Vialli sa på onsdagen att han var mycket stolt och privilegierad över att vara involverad i Candys bud och att han hade träffat honom vid flera tillfällen under de senaste veckorna. Han tror att Candy är rätt man att leda Chelsea in i framtiden.
  • Boehly-Wyss-Goldstein-Finkelstein-konsortiet: Det finns också det andra budet från USA, delägare av LA Dodgers Todd Boehly som har slagit sig ihop med den schweiziske miljardären Hansjorg Wyss och de backas upp av Jonathan Goldstein. Times krönikör och tidigare konservativa regeringschef Daniel Finkelstein har anslutit sig till trion. Han gjordes till en livskamrat 2013. Bloomberg rapporterar att Barbara Charone också har gått med i samma konsortium. Hon är ett Chelsea-fan som startade musik-PR-företaget MBC PR. Madonna, Foo Fighters, Rod Stewart och Maroon 5 är några av deras artister.
  • Aethel Partners: Aethel Partners la ett bud värt mer än 2 miljarder pund för Chelsea på torsdagen. Det är ett investeringsbolag baserat på Berkeley Square i London. Han är villig att ge Chelsea en omedelbar 50 miljoner pund för att hantera eventuell kortsiktig finansiering som klubben kan behöva.
  • En annan budgivare? Andra möjliga budgivare inkluderar Woody Johnson, USA:s tidigare ambassadör i Storbritannien och ägare till New York Jets. Han står Donald Trump väldigt nära och håller på att sätta ihop ett konsortium också. Det finns också Saudi Media Group, som sägs vara intresserade.

Chelsea kommer att “kämpa” för att få in fans till Real Madrid-matcher

Använd webbläsaren Chrome för en mer tillgänglig videospelare

Thomas Tuchel säger att att inte ha fans skulle påverka resultatet av deras kvartsfinal i Champions League mot Real Madrid eftersom sanktioner fortsätter att påverka klubben.

Chelsea har lottats mot Real Madrid i Champions Leagues kvartsfinal, men de kan för närvarande inte tillåta någon av deras fans att delta i någon av de två matcherna på grund av sanktionerna mot Abramovich.

Tuchel bekräftade att klubben är i samtal för att försöka komma runt dessa restriktioner – med tysken lovande att styrelsen kommer att göra allt de kan för att få Chelsea-fans i marken för den europeiska tävlingen.

“Det är en tuff sådan”, sa Tuchel på frågan om uppgiften att möta Real Madrid. “Utmaningen kunde inte vara mycket högre, att spela den andra etappen i Bernabeu med sina åskådare.

“Det är en stor utmaning och en stor spänning kring den här matchen och den här matchen. Vi vet vad som kommer och det kommer att bli en spännande match och en tuff utmaning.

“Det skulle vara en nackdel [to play without Chelsea fans] men i allmänhet är det här spelet för åskådarna och spelet förändras så mycket med åskådarna.

“Förhoppningsvis kan vi hitta en situation, förhoppningsvis kommer alla i klubben och utomlands att slåss om en chans. Jag vet inte hur stor möjligheten är [for Chelsea fans to attend the games]. Men varje match är till för åskådarna och det är en annan match när publiken är på stadion.”

Leave a Comment