Hur Anaheim Ducks centrerar Trevor Zegras spel kan tvinga EA Sports hand

Om imitation är den uppriktigaste formen av smicker, betrakta Trevor Zegras som ganska smickrad.

Ända sedan Anaheim Ducks-rookien skickade en passning över Buffalo Sabres nät till lagkamraten Sonny Milano för ett mål den 7 december – på ett drag som tidigare kallats “The Zegras” – har han översvämmats med meddelanden, länkar och klipp från andra spelare på alla nivåer av hockey försöker flytta.

“Jag blir uppenbarligen taggad av ett gäng barn som provade det”, sa 20-åringen till ESPN. “Jag tror ärligt talat att det är det bästa som kom ur det målet – att se att alla har så roligt med det.”

De provar The Zegras i virtuell hockey också. Det finns en lång tradition i EA Sports NHL-serie där spelare försöker återskapa kända mål i spelet, även om det inte finns en traditionell knappkombination för att utföra flytten, som Alex Ovechkins glidande mål och “The Michigan” lacrosse-stil. mål.

Nu försöker de som spelar “NHL 22” skicka passningar över nätet till lagkamrater och publicerar otäcka, grova, kisande-hårt-nog-och-du-kommer-se-det-versioner av Zegras spel.

Sean Ramjagsingh från EA Sports, producenten av deras NHL-serie, sa att de inte officiellt har införlivat The Zegras i spelet än, men att diskussioner redan pågår om att sätta flytten i nästa upplaga av serien.

“Så fort ett sådant drag lyser upp internet finns det människor som kommer direkt till vårt spel och försöker replikera det. Försök att få ut den första videon där ute. Det är otroligt att titta på”, sa han. “Det finns människor där ute som har kommit på sätt att använda en del av mekaniken vi har i spelet för att få fram The Zegras. Det är bara extremt svårt.”

Det är ett drag som har inspirerat TikTok- och YouTube-videor, som “How to Zegras Goal in NHL 22”:

“De lurar spelet för att få det att hända. Du kan vända upp pucken och göra ett litet hopp över när du har kontroll över pucken. Så du kan vända upp den bakom nätet och höja den över nätet.” sa Ramjagsingh.

Han sa att i enspelarläge kommer spelare framför målet naturligtvis att försöka slå pucken ur luften på grund av programmeringen. Du är Zegras. De är Milano.

“Och i onlinespel, när varje enskild spelare kan kontrolleras, är det lätt att ställa upp bakom nätet, försöka utföra det draget, låta din partner gå upp och försöka koordinera,” sa Ramjagsingh.

Är det svårt? Absolut, vilket är poängen.

“Filosofiskt sett är sättet vi närmar oss spelmekaniken att försöka ge människor så många verktyg som möjligt istället för att bara “trycka på den här knappen för att genomföra detta drag.” Genom att ta det filosofiska tillvägagångssättet får du människor att dra igång dessa kreativa drag som vi inte planerade för när vi satte in mekaniken där, sa han.

Om de officiellt kommer att införliva Zegras beror på om EA Sports tror att det är en realistisk pjäs att lägga till i ett videospel – eller bara en hockeyavvikelse.


Keso Paghuni är en testare i EA Sports “Game Changer”-program samt ett ivrigt fan av serien.

Han var en av spelarna som hjälpte till att testa det sista tricket som utvecklarna satte i spelet under de senaste två åren: målet i Michigan lacrosse-stil, där en spelare lyfter pucken med sin pinne, håller den under ribban och stoppar in den. bakom målvakten. Han namngavs för att hedra Mike Legg, spelaren som gjorde ett mål i lacrosse-stil i NCAA-turneringen 1996 för University of Michigan. (Det är ett mål som går under många namn. I Sverige är det “The Zorro.”)

“Jag älskar det. För det var alltid något jag velat göra i spelet men det fanns inget sätt att göra det på”, sa Paghuni.

Andy Agostini, producent på EA Sports, minns att han satte in The Michigan i spelet och debatterna som omgav det.

“När vi från början sa att vi skulle lägga in det, tänkte jag “OK, men hur är spelet? Hur lätt kommer det att bli? Eller hur svårt kommer det att bli?”, sa han. “Teamet såg verkligen till att det inte skulle bli vad vi kallar ett “alltid mål”. Och det borde det inte vara. En NHL-spelare som står bakom nätet med armarna utsträckta? Han är på en mycket riskabel plats.”

Det slutade med att de införlivade Michigan men gjorde det till ett drag för avancerade spelare som Paghuni.

“Jag tror att bara jag och ett fåtal andra kan göra det på nätet. Det är något man aldrig ser”, sa han. “Om de lägger in den där Zegras-passet där, borde det vara lika mycket jobb.”

Om de sätter The Zegras i spelet kommer det att bero på att det passerade samma tröskelvärden som Michigan gjorde för att fastställa att det var ett “hockeyspel” som var värt att läggas till i spelet.

Den första tröskeln var regelbundenhet. Var det ett spel som NHL-spelare försökte med under matcher?

Länge var det inte det. Det var fram till oktober 2019, när Andrei Svechnikov från Carolina Hurricanes blev den första NHL-spelaren att göra mål på Michigan under en match, och slog Calgary Flames målvakt David Rittich. Han gjorde det en andra gång i en decembermatch mot Winnipeg Jets.

Filip Forsberg i Nashville Predators gjorde ett i januari 2020 mot Edmonton Oilers. Bland de andra NHL-spelare som har försökt det: Auston Matthews från Toronto Maple Leafs, Claude Giroux från Philadelphia Flyers och Evgeny Kuznetsov från Washington Capitals.

EA Sports hade sett nog.

“Om vi ​​hade lagt in det i vårt spel för fem år sedan, skulle vi förmodligen ha hört från våra spelare att det var “arcadey” och inte realistiskt, säger Ramjagsingh. “Men nu med de här barnens skicklighet försöker de alla dessa färdigheter i riktiga spelsituationer. Vi är mindre tveksamma nu eftersom det är en del av sporten. Spelarna ser det som ett legitimt sätt att göra mål. Det har blivit ett möjliga drag i hockeyns värld.”

Andra försöker legitimera The Zegras. Detroit Red Wings prospekt Cross Hanas, en forward för Portland i Western Hockey League, tog det bort några veckor efter att Zegras gjorde det. Team USA:s Matthew Knies provade en i deras inledande vinter-OS-match mot Kina, utan resultat.

Ramjagsingh sa att det gemensamma med The Zegras kommer att hjälpa till att avgöra om det ingår i spelet.

“Vi måste se hur spelarna fortsätter att prova det”, sa han.

Sedan finns det spelarna själva. Om de fortsätter att försöka hitta sätt att få fart på digital is, sa Ramjagsingh att det skulle kunna flytta nålen för EA Sports.

“Det ska bli intressant att se hur många av våra spelare som försöker det. Om de försöker klara av det är det något vi också kan titta på”, sa han. “Det är lite av båda: Verkliga världen och vad som händer i spelet också.”

Paghuni, för en, anser att Zegras förtjänar att läggas till NHL-serien.

“Om det händer på isen borde det vara med i spelet”, sa Paghuni.

“Det enda undantaget är [Boston Bruins winger] Brad Marchand slickar någons ansikte. Det borde förmodligen inte vara med i spelet.”

.

Leave a Comment