Lokalt ägt familjegym tar över ett 24-timmarsöppet fitnesscenter i Kahului

PC: The Maui Club / Whitney Correa

Den tidigare platsen för den nationella kedjan 24 Hour Fitness i Kahului håller på att förvandlas till ett familjegym som heter The Club Maui.

Danny Crowell och Whitney Correa från Kahului äger och driver det nyrenoverade gymmet på 15 000 kvadratmeter, som är planerat att öppna nästa vecka på 150 Hana Highway. Detta är klubbens tredje plats på Maui.

Fitnesscentret kommer att innehålla bastur för män och kvinnor och ångbad i omklädningsrummen, toppmodern gymmjukvara och en rad utrustning och klasser. Renoveringen omfattar nya luftkonditioneringsenheter, golv, färg och inredning.

Funktionell träningsutrustning inklusive luftcyklar, stänger, stötfångarplattor, plattformar, Glute Ham Developer-maskiner och en pull-up-plattform håller på att installeras. Återstående 24-timmars fitnessutrustning kommer så småningom att bytas ut när nya föremål kommer in.

Platsen blev tillgänglig efter juni 2020 när 24 Hour Fitness stängde. Den nationella fitnesskedjan har ansökt om kapitel 11 i konkurs på grund av effekterna av COVID-19.

ARTIKELN FORTSÄTTER UNDER ANNONSEN

Det året var särskilt svårt för företag på Hawaii. Staten registrerade den största nedgången i landet för real bruttonationalprodukttillväxt på 8%, enligt University of Hawaiis ekonomiska forskningsorganisation.

ARTIKELN FORTSÄTTER UNDER ANNONSEN

Correa och Crowell lärde sig om utrymmet för ungefär ett år sedan. Efter att andra gym visade intresse slog paret paus.

“Vi hade egentligen inte letat så mycket och fick höra att andra gym också var intresserade, så vi gick bara därifrån”, sa hon. “Ärligt talat, det var bara en fråga om timing och tålamod och att jag kanske var gravid igen med bebis nr 3 att dessa saker föll på plats.”

Nu, vid en tidpunkt då många av Mauis fysiska butiker har varit tvungna att stänga på grund av begränsade resurser, ekonomiska svårigheter och omväxling online, har Correa och Crowell också för avsikt att öka. expandera till det närliggande lagret för deras CrossFit Maui-klasser.

ARTIKELN FORTSÄTTER UNDER ANNONSEN

De två är inte främmande för fitness.

Correa, infödd i Kailua-Kona på Big Island, växte upp som en pojke med samma namn, surfade och idrottade.

Crowell, född i Maui, tog examen från Maui High School för att gå på Linfield University i Oregon, där han vann ett nationellt fotbollsmästerskap 1982. Han gick över till University of Hawai’i i Mānoa och kom in i fotbollslaget och tjänade en full- Ride Scholarship som startback. Han spelade i NFL som fri agent 1987 och 1988 för St. Louis Cardinals.

Efter många år av att stötta lokala fotbollsligor tränar Crowell nu deras 6-årige sons fotbollslag.

“Även om vi inte är på gymmet så gör vi något aktivt”, sa Correa. “Våra barn föddes praktiskt taget i gymnastiksalen, och det tredje kommer snart också.”

2009 öppnade de två ett av de första CrossFit-gymen på Maui, kallat CrossFit Maui. Efter att ha flyttat CrossFit och så småningom sålt det, bestämde sig Crowell och Correa för att kombinera sina passioner för vikter och maskiner i en traditionell gymmiljö med funktionell träning och CrossFit-klasser. De slog sig ihop med den mångårige familjevän Jeff Lee från Kailua-Kona. Han har ägt och drivit Club Kona i 35 år.

“Vi har kommit en lång, lång väg och vi känner oss helt överväldigade och välsignade för denna nya möjlighet. Eftersom vi är lokalt ägda och inte backas upp av ett företag, är det svårt för småföretag att överleva med de höga levnadskostnaderna, inte bara för bostäder utan även för kommersiella utrymmen här på Maui.

– Whitney Correa

“Vi hade en vision att förse Maui med en förstklassig fitnessanläggning,” sa Correa. “Vi ville ge Maui något han aldrig sett förut och det var så Club Maui började. [in 2017].”

De två första klubbarna finns i Kahana Gateway Center och Outlets of Maui, båda på västra sidan, med cirka 1 000 medlemmar tillsammans.

“Vi är en praktisk “ohana och är mycket involverade i vår verksamhet,” sa Correa. “Även om vi måste ta med hela familjen till jobbet, vilket ofta händer, har vi trivts med att vara där och få kontakt med våra medlemmar och gäster.”

Medlemsinformation finns tillgänglig på klubbens hemsida: www.theclubmaui.com. Dagspriser för några av de mer populära planerna är i genomsnitt cirka 2 USD per dag. Utvalda klubbmedlemmar kan också träna på en av tre Maui-platser.

PC: The Maui Club / Whitney Correa
PC: The Maui Club / Whitney Correa
Danny Crowell och Whitney Correa, tillsammans med sina barn, Logan, 6, och Coda, 2, är på bild utanför den nya Club Maui i Kahului. PC: Whitney Correa

.

Leave a Comment