Fokus på spelarnas fysiska kondition: Ahmedabad Defenders Dakshinamoorthy Sundaresan

Ahmedabad Defenders huvudtränare Dakshinamoorthy Sundaresan och Sajad Hussain Malik uttryckte att de fokuserar på att förbättra spelarnas fysiska kondition, inför Prime Volleyball League. Den kommande säsongen av PVL börjar den 5 februari och finalen kommer att hållas den 27 februari. Turneringen kommer att hållas på Gachibowli Stadium i Hyderabad.

“Våra förberedelser för Prime Volleyball League går riktigt bra. Vi genomför pass från måndag till lördag. Söndag är en vilodag för spelarna. Vi fokuserar mest på spelarnas fysiska kondition för att säkerställa att spelarna är skadade- gratis under tävlingen. Vi har en bra mix av spelare; både erfarenhet och ungdom i vårt lag, vi är nöjda med sammansättningen”, säger Dakshinamoorthy Sundaresan i ett uttalande. Sajad Hussain Malik, som har 16 års tränarerfarenhet, sa att tränarstaben förväntar sig fantastiska resultat från Ahmedabad Defenders, “Med erfarenheten från Dakshinamoorthy sir och jag har vi utarbetat ett träningsprogram på hög nivå för våra spelare. Vi har en bra lagkombination. Vi förväntar oss fina resultat från laget i Prime Volleyball League. Vi lämnar ingen sten ovänd i våra förberedelser. Vi jobbar på spelarnas teknik och gör dem taktiskt sunda.”

“De internationella spelarnas bidrag kommer att vara fantastiskt. Vi har tävlat med asiatiska länder på internationell nivå, men Prime Volleyball League bjuder in de bästa spelarna från hela världen. Våra indiska spelare kommer att exponeras för den internationella spelarstandarden och vi kan också lära oss ny taktik från dem också, tillade han. Prime Volleyball League kommer att visas på Sony Ten 1, Sony Ten 3 (Hindi) och Sony Ten 4 (Tamil och Telugu) från den 5 februari 2022 och framåt. Volleybollligan kommer att innehålla totalt 24 matcher. (ANI)

(Den här berättelsen har inte redigerats av Devdiscourse personal och är automatiskt genererad från ett syndikerat flöde.)

Leave a Comment